Z6_PPGAHG8001ES40Q54SV1NT0QB5
Z7_PPGAHG8001VJ40Q54HELSQ3UV5

Биологично разнообразие

Дата на публикуване: 18.08.2020
Последна актуализация: 27.01.2022

По-голямата част от територията, за която отговаря РИОСВ-Хасково попада в Източни Родопи. Като място с изключително високо биологично разнообразие ще посочим някои обобщени характеристики.
Източните Родопи заемат малка част от общата площ на България, едва 5,4% (6005км²), но тук са установени множество ендемични редки и защитени растителни и животински видове.

Установени са 1 950 вида растения от 122 семейства, 350 вида пеперуди, 21 вида риби, 10 вида земноводни, 26 вида влечуги, 273 вида птици и 59 вида бозайници.

Преобладаващите флорни елементи са субмедитеранските и евро-азиатските, следвани от медитеранските. Ендемичният флорен елемент е представен от 85 балкански, 20 български и 7 родопски ендемични вида растения. Разпространени са 28 реликтни вида. За 25 вида единствените за страната находища са тук, 23 са включени в Европейския списък на редките, застрашени и ендемични видове, 12 са глобално редките европейски видове, 37 вида са включени в приложение 2 на Вашингтонската конвенция (CITES), 5 вида – в Бернската конвенция.

От общо 17 вида земноводни за България, тук са установени 10, като от тях 7 са защитени, 4 включени в Бернската конвенция и 2 вида в Световния Червен Лист на IUSN.

Птиците са представени от 273 вида, като 241 са защитени, 77 включени Червената книга на България, 261 в Бернската конвенция, 7 вида са световно застрашени.

Бозайниците са групата с най-много световно застрашени видове. От 59 вида установени в Източните Родопи, 23 са включени в Световната червена листа на IUSN / Международен съюз за защита на природата /, 12 в категорията “ уязвим “, 11 вида в категорията “ полузастрашен”.

В Националната стратегия за опазване на биологичното разнообразие Източните Родопи са определени като територия с “висока” значимост по отношение на видовото си разнообразие, значимостта по отношение на ендемизма, както и наличие на редките таксони.

Наред с Родопите на територията на РИОСВ-Хасково попада и част от Сакар планина, където се срещат около 600 вида висши растения, 44 от които са включени в Червената книга на България. В Сакар защитените територии обхващат орнитологично важни места, които са от световно природозащитно значение и такива с висока консервационна стойност. Те са от изключителна важност за опазването на световно застрашения от изчезване царски орел.

Инспекцията осъществява контрол върху дейността  на зоологическа градина “Зоопарк Кенана“ - гр. Хасково и зоологическа градина „Зоокът в парк Н. Й. Вапцаров“ -  гр. Димитровград във връзка с изпълнение на заложените условия в Лиценз №32/09.07.2019г и Лиценз № 31/09.07.2019г. издадени от МОСВ.

На територията на Община Минерални бани се намира зоологическа градина „Терариум Минерални бани“  единствена  за страната включваща 16 вида  екзотични влечуги, като те са част от голямата колекция на Тракийско херпетологично дружество включваща  44 вида от които 38 вида са влечуги.

В РИОСВ – Хасково са регистрирани 15 броя билкозаготвителни пунктове: а именно в Хасковска област са  12  броя – съответно в гр. Хасково -1  брой,  гр. Симеоновград – 1 брой, гр. Любимец – 4 броя,  Свиленград – 1 брой, Ивайловград – 1 брой, Тополовград  - 4 броя. В Кърджалийска област са 3 броя - Кърджали – 1 брой,  Момчилград - 1 брой, Крумовград  - 1 брой.

На територията на РИОСВ-Хасково има две места за отглеждане на регистрирани екземпляри от видовете по Регламент 338/97 в гр. Хасково и с. Сусам, общ. Минерални бани, както  и  една функционираща ферма за отглеждане на охлюви в с. Жинзифово, общ. Кърджали.

 

ЦЕЛИ ЗА УСТОЙЧИВОТО РАЗВИТИЕ

/от Програма за устойчиво развитие/

„Да преобразим света: Програма до 2030 г. за устойчиво развитие”

  1. Прекратяване на бедността във всичките й форми навсякъде.
  2. Прекратяване на глада, постигане на хранителна сигурност, подобряване на храненето и насърчаване на устойчивото земеделие.
  3. Осигуряване на здравословен живот и насърчаване на благосъстоянието за всички от всички възрастови групи.
  4. Осигуряване на включващо и равностойно качествено образование и насърчаване на възможностите за всички за учене през целия живот.
  5. Постигане на равенство на половете и овластяване на жените и момичетата.
  6. Осигуряване на достъпност и устойчиво управление на водите и канализация за всички.
  7. Осигуряване на достъпна, надеждна и модерна енергия за всички.
  8. Насърчаване на устойчив и включващ икономически растеж, пълна и продуктивна заетост и достойна работа за всеки.
  9. Изграждане на издръжлива инфраструктура, насърчаване на включващата и устойчива индустриализация и на иновациите.
  10. Намаляване на неравенствата във и между страните.
  11. Превръщане на градовете и човешките селища в безопасни и устойчиви места.
  12. Осигуряване на устойчиви модели на производство и потребление.
  13. Предприемане на спешни мерки за борба с климатичните промени и тяхното влияние.
  14. Опазване и устойчива употреба на океаните, моретата и морските ресурси за устойчиво развитие.
  15. Защита, възстановяване и насърчаване на устойчивата употреба на сухоземните екосистеми, устойчиво управление на горите, борба с опустиняването, възпиране и обратимост на почвената ерозия и възпиране на загубата на биоразнообразието.
  16. Насърчаване на мирните и включващи общества за устойчиво развитие, предоставяне на достъп до правосъдие за всички и изграждане на ефективни, отговорни и включващи институции на всички нива.
  17. Укрепване на средствата за изпълнение и ревитализиране на глобалното партньорство за устойчиво развитие.