Z6_PPGAHG800PLS30QJ00ITGP2B45
Z7_PPGAHG800PLS30QJ00ITGP2BK5
Законодателство Публичен регистър

Екологична отговорност

Дата на публикуване: 28.04.2021
Последна актуализация: 15.12.2021

ЗАКОН ЗА ОТГОВОРНОСТТА ЗА ПРЕДОТВРАТЯВАНЕ И ОТСТРАНЯВАНЕ НА ЕКОЛОГИЧНИ ЩЕТИ

Този закон урежда отговорността за предотвратяване и отстраняване на екологични щети при спазване на принципа "замърсителят плаща" и на принципа на устойчиво развитие.
Екологични щети по смисъла на този закон са щетите върху:

1. защитени видове и природни местообитания, които причиняват значително отрицателно въздействие върху достигането или запазването на тяхното благоприятно консервационно състояние;
2. води, които причиняват значително отрицателно въздействие върху:
а) екологичното, химичното или количественото състояние или екологичния потенциал на повърхностните и подземните води по смисъла на Закона за водите;
б) състоянието на околната среда в морските води;
в) почви, които създават значителен риск за човешкото здраве в резултат на замърсяване чрез пряко или непряко въвеждане във, върху или под почвата на вещества, смеси, организми или микроорганизми;
Правила за екологичната отговорност

Отстраняването на екологични щети, нанесени на води, защитени видове или естествени местообитания, се постига, чрез възстановяването на околната среда до нейното базисно състояние чрез първично, допълнително и компенсаторно отстраняване.
Когато първичното отстраняване не доведе до възстановяване на околната среда до базисното й състояние, се пристъпва към допълнително отстраняване.
Освен това се предприема компенсаторно отстраняване, за да се компенсират междинните загуби. Отстраняването на екологични щети, когато се отнася за щети върху води или защитени видове или естествени местообитания, също така предполага отстраняването на значимите рискове за оказване на отрицателно въздействие върху човешкото здраве.
щети.
Съгласно Директивата за екологичната отговорност физическите лица и неправителствените организации имат право да уведомяват съответните публични органи за всякакви екологични щети или непосредствени заплахи и да оспорват действието или бездействието на даден публичен орган по отношение на предотвратяването и отстраняването на такива

Директива 2004/35/ЕО относно екологичната отговорност за предотвратяване и отстраняване на екологични щети
Общи положения
Предмет на Директивата

предотвратяването и отстраняването на „екологична щета”  

Понятието “екологична щета”
е дефинирано като щета върху:

  • защитени видове и природни местообитания
  • водите
  • почвата

Отговорни страни

съгласно директивата по принцип е „оператор”, който извършва производствени дейности, изброени в Приложение ІІІ на Директивата, като са стриктно отговорни (без изключение) за екологичната щета.
Операторите, извършващи производствени дейности са отговорни за всяко виновно действие, причиняващо щета върху природата.  

Операторите
трябва да предприемат превантивни мерки ако е налице непосредствена заплаха.
са длъжни да отстранят екологичната щета, когато такава е налице, като разходите за отстраняването на щетата е за тяхна сметка (принципът „замърсителят плаща”).
могат директно да имат полза от изключения - форс мажор, военен конфликт, вмешателство на трета страна и т.н., както и изключения въведени чрез транспониране на директивата - „permit defence” и „state of the art defence”;
    В случаи, когато операторите не изпълнят това свое задължение, или не могат да бъдат идентифицирани, или за случая са се позовали на изключенията, предвидени в директивата, компетентният орган може да изпълни необходимите превантивни и оздравителни мерки.